top of page

Někdy je těžké najít vhodnou stomickou pomůckuPřed devíti lety jsem prodělala svoji první velkou břišní operaci, kdy mi byla vyvedena kolostomie. Moje břicho v té době mělo celkem rovný tvar, stomie se dobře hojila, její okolí bylo rovné. Po splasknutí se hezky vyrovnala s břišním reliéfem. Moje stomasestřička byla velice zkušená, takže okamžitě na první pohled nasadila správnou pomůcku, která hezky držela. Měla jsem rovnou podložku a sáček s výpustí kvůli častým stolicím z Crohnovy choroby.


Celých 5 let jsem se svou pomůckou neměla skoro žádný problém, naštěstí ani moc komplikací v okolí stomie. Ale to se samozřejmě hodně odvíjí od toho, že jsem se o ni snažila co nejlépe starat a pomůcky dle denní potřeby měnit. Samozřejmě došlo několikrát k podtečení, s tím se prostě v životě stomika musí počítat. Ze začátku se mi stalo, že jsem sáček při vystřižení propíchla. Nebo měl na sobě sáček malinkatý defekt, který při nasazení není poznat, ale to naštěstí bylo jen 2x… Nebo došlo k podtečení, když se stomča hodně „hýbala“. Jak ale říkám, stalo se to jen občasně, v problematických časech se dá katastrofě částečně předejít použitím elastických lepících pásků, které podložku pomáhají držet přilepenou na místě.


Moje střeva se bohužel začala zhoršovat, došlo ke stenóze, která se natrhla a vyklubala se z toho parastomální píštěl. Uvnitř břicha mezi střevy jsem měla další dvě píštěle. Padlo rozhodnutí odstranit zbytek tlustého střeva se založením doživotní ileostomie. Byla to dlouhá a celkem náročná operace, ze které jsem se ale rychle zotavovala. Stomii jsem měla vyšitou hezkou, akorát byla celkem dost napuchlá a až trochu moc rychle se začala zmenšovat do své finální velikosti, což způsobilo, že jeden steh natrhl kůži v okolí stomie. Ranka byla celkem velká a zanášela se stolicí, vytvořil se tam zánět a vyklubal absces. Komplikace s ním jsem řešila několik měsíců, během kterých jsem musela řešit i problém s podtékáním. Pokud potřebujete radu s léčením abscesu tohoto typu zkuste si přečíst můj blog jak jsem postupovala já, ale určitě se s tím obraťte i na svoji stomasestru.


Problém s podtékáním se naštěstí celkem rychle vyřešil změnou pomůcky na její konvexní formu. Okolní jizvy po operaci i reliéf již nebyly rovné, proto rovná pomůcka podtékala. To mi ale v té chvíli paniky nedošlo, musela mi poradit moje stomasestra a opět zkušeně nasadila správnou volbu. Někdy se ale stane, že pacient nemá stomasestřičku k dispozici a potřebuje rychlou radu. Či jsi jeho praktický lékař neví rady. Přesně pro tyhle nejisté situace vznikla stránka www.telesneprofily.cz , kde díky rychlému testu můžete dostat odpověď a třeba najít vhodné řešení. Navíc vám pak k dispozici bude i telefonická konzultace.


Ozvěte se, pokud si nevíte rady. A pokud zrovna procházíte se svojí stomií komplikovaným obdobím vězte, že se vše s pomocí dnešních technologií zdravotnických pomůcek dá vyřešit.

Držte se!

Vaše Tereza

Yorumlar


Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page