top of page

Jak se zbavit abscesu ve stehu


V létě roku 2017 mi byla po komplikacích s Crohnovou chorobou, stenózou v kolostomii a parastomální píštělí vyšita ileostomie. Všechno probíhalo hladce a myslela jsem si, že mám na delší čas pokoj. Pořádně jsem se denně o okolí nové stomie starala, správně vystřihovala pomůcky a postupně i stehům pomáhala ven. Moje stomasestra doporučovala kontrolovat stehy po 14 dnech. Jestli se samy proklubaly až ke kůži, tak stačilo jen střihnout a vytáhnout. Ostatním jsem podle instrukcí pomáhala po 21 dnech od operace.

Problém nastal se stehem na straně stomie. Nová stomie se rychle na jednom místě stáhla a způsobila, že steh protrhl kůži do krve a zůstala po něm malá dírka. Nic se ale nedělo a já tomu nepřikládala důležitost. Nicméně asi tak 2,5 měsíce od zákroku mě okolí stehu začalo bolet, rudnout a vytvořilo se zánětlivé ložisko. Je to prý častá komplikace, především u IBD pacientů jako jsem já. S abscesem jsem zápasila přes 2 měsíce a ráda bych se s vámi podělila o svoje zkušenosti.

V počátečním stadiu je samozřejmě důležité dojet na kontrolu ke stomasestře, která společně s chirurgem usoudí, o jak závažné a velké ložisko se jedná. Ránu otevřou a vyčistí. Nesmíte zapomenout říct si o navýšení limitu pomůcek, protože to budete při častější výměně a podtékání potřebovat.

Největší práce je ale pak následně na vás doma. Základem je nenechat dírku zavřít, aby hnis mohl odcházet a nezapouzdřil se. Poté následuje očista okolí stomie pod sprchou. Ošetření okolí stomie a nasazení pomůcky. Na každého platí něco jiného a já jsem vyzkoušela spoustu možností a pomůcek. Popíšu vám krok po kroku co mi nejlépe zabralo.

  1. Po odstranění pomůcky jsem vymačkala všechen nahromaděný hnis v ráně. Někdy to bývá opravdu bolestivé, tak si dejte buď panáka nebo prášek proti bolesti. Následně jsem ihned skočila do sprchy.

  2. Na okolí stomie jsem výhradně používala antibakteriální mýdlo s přídavkem ozonu od pana doktora Veselého, www.srt.cz . S jeho výrobky mám roky zkušeností a vřele doporučuju. Poté jsem ránu propláchla stříkačkou naplněnou Prontosanem. Stříkačku jsem strčila do rány a pomalu proplachovala. Bylo to bolestivé a někdy jsem na chvíli přestala. V půli bylo dobré Prontosan z rány s hnisem vymačkat a opakovat. Celkově jsem vyplachovala okolo 4 ml Prontosanu, ale záleží na vás.

  3. Po sprše jsem stomii osušila a asi tak 20 min na absces svítila modrým světlem z lampy BIOPTRON od firmy Zepter. Neznám nic lepšího a účinnějšího na vytahování hnisu z tkání, než je právě jejich lampa, kterou jsem předtím používala i na píštěle. V průběhu svícení jsem mačkala nový hnis ven, aby nezůstal v ráně po aplikaci pomůcky.

  4. Aby rána zůstala otevřená aplikovala jsem ustřižený kousek BACTIGRAS a pomocí tyčinky do uší zastrčila co nejdále do rány. Měla jsem velké problémy s podtékáním pomůcky. To byl důvod, proč se rána hojila tak dlouho a já si nevěděla rady. Nejúčinnější pro mě byla aplikace tvarovatelného těsnícího kroužku Brava 2mm šíře od Coloplast a následné nalepení pomůcky.

  5. Na ileostomii používám konvexní sáček SenSura od Coloplast, který mi vyhovuje, ale podložka je tvrdší. Tedy při bolestivém abscesu dost nepohodlná hlavně ne moc pružná. Konstantně mi podtékala a zánět se tak obnovoval. V nejhorším období jsem používala konvexní sáčky od Sabrix, které mi na každodenní nošení nevyhovují, ale mají krásně přilnavou a měkkou podložku. Absces se začal uklidňovat.

  6. Celé kolečko terapie jsem opakovala, dokud z abscesu nepřestal odcházet hnis a rána se úplně neuklidnila. Následně jsem steh a jeho okolí začala vyplňovat Stomahesive pastou od ConvaTec. Skvěle přilne k pokožce i podložce. Nanesla jsem část na kůži a vytvarovala pomocí tyčinky do uší, protože dost lepí. Je důležité konstantně se o postižené místo starat, aby se zánět neopakoval. Při každém koupání používám ozonové mýdlo. Jinak se o stomii starám jako dříve.

Vhodné pomůcky na ošetření vyrábí více firem, všechny neznám, ale mám dobré zkušenosti s vyjmenovanými. Pravidlem číslo jedna je najít na čas onemocnění vhodnou pomůcku, která bude absces co nejméně dráždit a bude co nejméně podtékat. Odcházející hnis totiž způsobil, že jsem pomůcky musela měnit dvakrát denně a to se může celkem prodražit… A samozřejmě svoje potíže konzultujte s doktorem nebo stomasestrou, kteří ránu otevřou a vyčistí a poradí co dál. Bohužel tento typ abscesu musí sám vygranulovat, tedy zatáhnout se zevnitř a největší práce je tedy na nás.

Snad vám článek pomůže ve vyřešení těžkosti. Budeme moc rádi, pokud s námi budete sdílet svoje zkušenosti a tipy jak se abscesu co nejlépe a nejrychleji zbavit.

Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page