top of page

Zaplatila jsem si mamograf, neměly byste taky?Proč jsem tam byla a proč o tom píšu, ptáte se? Sdílím s vámi svoji zkušenost proto, že slýchám ve svém okolí o dosti případech mladých pacientek s karcinomem prsu, u kterých se na nádor přišlo až zbytečně pozdě. Je na čase si prostě přiznat a finálně pochopit, že rakovina již opravdu není výsadou starých lidí, kteří pak rychle umírají, ale týká se i nás mladých. O to je pak těžší se s tím vyrovnat a třeba na tu nemoc přijít včas.


Několik měsíců jsem pociťovala diskomfort a bolesti na prsou. Hmatala jsem a hmatala a naštěstí nic nenahmatala. Ale stejně jsem si říkala, že to může být někde schované, nebo že se neumím pořádně vyšetřit. Nechtěla jsem na to myslet, ale ten strach tam někde uvnitř seděl a nedal mi pokoj. Nechtělo se mi na vyšetření, protože kdo se rád nechává vyšetřovat, že jo.. A pak to taky stojí 1000 Kč.


Po několika měsících jsem si do Mammacentra nakonec skočila, zaplatila a čekala, co se mnou bude. Člověk by řekl, že po všech těch letech s Crohnem a miliardou nepříjemných vyšetřeních konečníku je zmáčknutí prsou brnkačka. Musím se přiznat, že jsem v čekárně měla zase malou dušičku, protože co když…


Trvalo to 10 minut, kdy mi jen gelem promazané sono přejíždělo po prsou a já se modlila. Naštěstí nic, prý jen nějaká malá cysta, ale s těmi se nic aktivně nedělá, jen se monitorují. Mamograf jsem nepotřebovala. Takže pohoda jazz. Uf!


Zajímavé pro mě bylo, když paní doktorka říkala, že problém většinou nejsou bolestivá prsa, je to přirozený hormonální proces a něco se žlázami, už si to přesně nepamatuju. Ale špatné je, když si nahmatáte nebolestivou bulku. Já myslela, že je to naopak.


A proto vám o tom píšu. Pokud cokoli pociťujete, tak si určitě skočte. Spadnul ze mě balvan a byly to za poslední dobu nejlépe utracené peníze. Karcinom prsu vidím podobně nenápadně jako třeba problémy s endometriózou, kterou trpí 1 z 10 žen a často je špatně nebo celkem pozdě diagnostikovaná. A třeba až ve chvíli, kdy už je neplodná, nebo musí jít na operaci, ze které někdy ženy končí jako stomičky.


Prevenci zdar, děvčata! Hlavně se neodbývejte a nepodceňujte příznaky, poslouchejte tělo a nechte se vyšetřit!

Ať jsme všechny zdravé,

Vaše Tereza


19 commentaires


Cris Dg
Cris Dg
před 2 dny

Como é feito o cadastro????

J'aime

dalvanisilva2017
před 2 dny

Eu quero marcar

J'aime

bernadetevfernandes
před 3 dny

Quero me cadastrar

J'aime

souzajosilene_5
před 4 dny

Como fazer o agendamento

J'aime

Rosenilda De Lima Ferreira Lima
Rosenilda De Lima Ferreira Lima
před 4 dny

Bom dia. Como faço o agendamento?

J'aime
Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page