top of page

Proč je důležité starat se o jizvy část 2.Vše, co zde s vámi sdílím, píšu svými vlastními slovy, a proto v tom prosím nehledejte odbornou pomoc, především pak omluvte mé někdy nemotorné a nepřesné vyjadřování. Chci s vámi sdílet svůj příběh a nasměrovat vás k hledání pomoci. Protože se jedná o téma často bohužel doktory opomíjené, a přitom je to dle mého názoru dost zásadní problematika, která dokáže velice neblaze ovlivnit kvalitu života pacienta. Jsem toho sama příkladem…


V minulém článku jsem vám povyprávěla, jak vypadala moje první rehabilitace. Další sezení vypadají asi tak, že dorazím k fyzioterapeutce, kde se automaticky svléknu do spodního prádla a ona mě projede svým zrakem ostřížím, jak a kde je potřeba ten den pracovat.


Prvních pár sezení se zaměřovalo pouze na uvolnění stažených jizev a tkání na ně navazujících. Bylo to pro mě dost nepříjemné. Jizvy bolely, tahaly, pálily. Na doma jsem dostala úkol v terapii pokračovat. Po několika dnech začala přicházet úleva. To, čeho jsem se roky bála dotknout najednou nebolelo. Jakmile mě jizvy přestaly bolet, neměla jsem již najednou ani problém je přijmout za vlastní. Přestaly mě trápit a staly se finálně mojí plnou součástí.


Následovalo uvolnění svalového systému celého těla. Polopatě řečeno to co bylo staženo potřebovalo povolit. A to, co bylo uvolněno potřebovalo posílit. Všechna sezení probíhala s největší citlivostí k mým pocitům, bolestem břicha, celkově vnitřnímu prostředí těla, aby mi terapie nepřihoršila. Překvapivě jsem zjistila, že moje problémy s jizvami a srůsty vysokou měrou napomáhaly mým bolestem zad. Naučila jsem se jaké je správné držení těla, cviky na posílení břišních svalů, a naopak cviky, jak se řádně protáhnout.


Myslím si, že pro velkou část fyzioterapeutů bude práce se stomií něčím novým a neprobádaným, věcí, ze které budou mít respekt. Především pak práce s pacienty, kteří mají stomii v návaznosti na onkologické onemocnění. Nechtěně by mohlo dojít k roznesení rakovinových buněk dále do těla, tedy možnost metastáz. Pak je samozřejmě terapie o dost omezená či zakázaná. Ale i kdyby. Dnes jsem již plně přesvědčená o tom, že pokud pociťujeme jakýkoli diskomfort po operaci stomie nebo jakékoli jiné břišní operaci, je nutné odbornou pomoc vyhledat. Přes praktického lékaře, rehabilitačního lékaře či napřímo fyzioterapii. Hlavní je s tím zkusit něco udělat, protože jinak se problémy budou pouze zhoršovat a nabalovat…

Vaše Tereza


Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page