top of page

Příručka Sex se stomií - ÚvodKdyž jsem byla čerstvě v pubertě, nedokázala jsem si sex představit. Viděla jsem ho v televizi, slyšela přes stěnu pokoje, poslouchala kamarády vejtahy, jak často to dělají. A bylo mi divně. Nedokázala jsem si ten divný akt představit. Pak jsem to ale zkusila a po nějaké době v té aktivitě našla zalíbení. Po dobře odvedené „práci“ mi vždy zůstal ruměnec na tváři, nakopnuté tělo a duše plesající blahem. Pomalu ale jistě jsem začala chápat anatomicko-emocionální výhody sexu. Bylo mi po něm dobře. Sbližovalo mě to s partnerem. Sex se stal aktem usmíření, oslav, odblokování napětí, fyzickou potřebou. Bez dobrého sexu s milovaným člověkem jsem cítila, že mi v životě chybí něco dost důležitého, něco autoerotikou nezastupitelného.


To jsem ale ještě nevěděla, co přijde s vyšitím stomie. Nejdřív jsem byla šťastná, že jsem to přežila. Po pár měsících mi ale začalo být smutno. Moje postel zela prázdnotou, až na občasné nechtěné návštěvy od psa. Chtěla jsem, aby mě někdo objal a řekl mi, že to zase bude dobrý, že jsem ještě pořád krásná a přitažlivá holka. Jenže jsem se ve svých 25-ti letech bála odmítnutí, znechucení, lítosti. Byl to pro mě sisyfovský úkol, který jsem se rozhodla překonat, protože mě prostě nic nezastaví. Rozhodně jsem nehodlala do konce života nesouložit jen kvůli tomu, že jsem se styděla za svoje nové tělo. Spousta lidí na ulici na tom byla fyzicky o dost hůř něž já, a to už na první pohled, a stejně měli vedle sebe partnera. Rozhodla jsem se na to jít od lesa. Vydala jsem se na party, vypila o pár víc skleniček, než bylo potřeba, koupila si odvahu a šla na věc. Druhý den mě sice bolela hlava, ale heuréka, ono to šlo! A nebyl s tím žádný problém!


Dobře, nebudu vám lhát. Zase až taková pohádka to nebyla. Musela jsem si zvyknout na to, že je sáček na břiše při pohybu cítit (ne pachově), že občas šustí, nebo se občas nafoukne. Nebo že už prostě nedokážu dělat různorodé gymnastické polohy. S rukou na srdci jsem ale celkem ráda, nikdy jsem nebyla moc ohebná. S každým novým partnerem jsem se bála, že to bude třeba zrovna on, kdo moji ozdobu na břiše neustojí. Naštěstí se tak nikdy nestalo a já měla prostor seznamovat se se svým novým tělem a zjišťovat, kam mě pustí, a co již pro mě není dobré. Největší výhodou sáčku pro mě bylo, že jsem do svého života nepouštěla už jen tak někoho. Začala jsem si sama sebe a svého zdraví víc vážit. Přestala jsem sama sebe a svoje cíle a přání kompromitovat. Začala jsem stát za tím, kdo jsem a co chci. A to i v oblasti partnerských vztahů, ve kterých jsem předtím sama sebe vždy dokázala odložit na vedlejší kolej. Už nikdy více. Protože můj život je to nejdůležitější, co v tomhle životě mám 😊


Proto jsem se taky rozhodla spolupodílet se na sepsání této příručky. Protože vidím, jak moc je potřeba zkušenosti s vámi sdílet, kolik z vás má problémy se svojí sexualitou. Neznám ani jednoho pacienta, na jehož partnerský život by stomie neměla vliv. Po operaci buď nastanou nejistoty, které dřív nebyly, nebo se stávající ještě více prohloubí. Velká jizva a střevo na povrchu těla je šok pro každého. A v systému, kde je na návrat do běžného života pacient většinou sám bez patřičné psycho-sociální pomoci, je velmi jednoduché sklouznout do negace či smutku a studu.


Jsem proto nesmírně rada, že se mým spoluautorem stala psycholožka Mgr. Lenka Zajícová, se kterou jsme si porozuměly hned při prvním setkání a v jejichž slovech můžete najit mnoho hlubokých myšlenek. Zároveň děkuji MUDr. Lukáši Sákrovi, Ph.D., za jeho úvod do možných pooperačních komplikaci, o kterých je potřeba vědět. Vděčna jsem také sexuoložce MUDr. Taťaně Šrámkové, Ph.D., za zodpovězení častých otázek a MUDr. Karolině Velebové a Mgr. Tereze Řehačkové za vybrané cviky na posílení pánevního dna. Na následujících stránkách se vám budeme snažit předat naše zkušenosti a vědomosti, abyste se v tom novem labyrintu života mohli co nejsnáze najit. Každý z nás si zaslouží být milován a opečováván. Stomie není důvod přestat se snažit najít vhodného životního partnera, či pokračovat v současném vztahu. A plnými doušky si zase užívat života a všech rozkoší, které přináší.


Sex je náš a dělá dobře nám všem!

Vaše Tereza


Celou příručku si můžete objednat a nechat poslat až domů ZDARMA na zákaznické lince firmy Coloplast 800 100 416

コメント


Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page