top of page

Může být stomik po operaci ještě přitažlivý?Při vyřčení této otázky se mi otevírá kudla v kapse. Jsem na tohle téma dost citlivá. Ale samozřejmě každý z nás, koho se stomie týká, jsme tuhle otázku řešili. Já osobně na začátku své cesty přijetí stomie celkem hodně. V té době jsem ještě pracovala na plný úvazek v korporátu, kde jsem se intenzivně vyptávala svých kolegů/kamarádů. Chodila jsem za nimi, vyptávala se, některým i poodhalila pytel a snažila jsem se dopátrat, jestli má ještě vůbec cenu snažit se. Ve své nejistotě jsem se jich ptala někdy i opakovaně. Byla jsem vystrašená, plná studu, předsudků a strachu, bylo mi 25 let. Naštěstí mi všichni do jednoho řekli, že by to pro ně problém rozhodně nebyl. Hlavní totiž je, že jsem fajn holka a za ten pytel prostě nemůžu. Tak proč to tak řeším?? Důležité je jakou mám osobnost, a že jsem všechny ty zákroky přežila.


Následně jsem se dostala mezi ostatní pacienty a viděla jsem, jak toto téma silně rezonuje celou stomickou komunitou. Většina pacientů se po operaci stydí a málo se o svých problémech svěřují ostatním. Velká část z nich nechce, by jejich okolí o stomii vůbec vědělo. Viděla jsem, jak se ženy halí do volného oblečení, aby si toho náhodou někdo nevšiml. Někteří přestávají společensky žít, tráví většinu času doma zavření sami se svými myšlenkami a stud se jen prohlubuje.


Stydí se navazovat nové známosti, protože co kdyby je náhodou odmítli, odsoudili, co pak? S vidinou toho, že stomie bude jen dočasná, přestávají partnersky žít, sex a intimitu odkládají na druhou kolej a radši si ten půl rok počkají, než jim tu ošklivou stomii zanoří zpět do břicha. Rozčarování přichází ve chvíli, kdy se operace odkládá, někdy již není možná a stomie s pytlem zůstává na doživotí. Psychika jde dolů.


Celkově je pro pacienty asi snadnější situace, když již partnera mají, a ten jim v jejich těžké situaci stojí po boku a podporuje je. Přijetí těla je v tu chvíli o dost snazší.


Zpět k prvotní otázce, může být stomik přitažlivý? Ano může a sakra je! Otázky tohoto typu dostávám často při svých rozhovorech s médii. Chápu, je to zajímavé téma, sex a intimita prodávají. Mně to ale uráží. Pro mě jsou stomici odvážní a krásní silní lidé, kteří často přežili nemožné, zvedli se a jsou zpět v procesu. Tak proč je tahle otázka až tak zajímavá? Pacienty bychom měli spíš oslavovat, povzbuzovat je a děkovat bohu, že takovéto chirurgické řešení existuje a lidi můžou dál žít.


Ale ano, může nastat situace, že vás váš protějšek kvůli stomii odmítne, bude to pro něj něco nepřekonatelného, něco třeba i nechutného. Vidina pytle, do kterého samovolně vyměšujete v nich vyvolá nevysvětlitelný odpor. Něco, co nedokážou překonat. Na tohle velice ráda radím, ať se na tyhle lidi z vysoka vykašlete. Mají své vlastní nejistoty, psychické problémy, které replikují do vás místo do sebe. A v tom případě je dobře, že spolu nebudete. Takového člověka vedle sebe rozhodně nepotřebujete, byl by jen přítěží a koulí u nohy, která nejde v životě nahoru, ale dolu do negace.


Odmítnutí bolí, zamává a semele psychiku. Neklesejte na mysli, je to ideální příležitost a životní výzva najít v sobě lásku k sobě samému. Tu nejdůležitější lásku, díky níž budete moct žít šťastný a naplněný život, zjistíte svoji cenu.


Přitažlivost vychází z našeho nitra. Ne z plochého břicha ani krásného oblečení nebo nalíčení. Přijměte sami sebe a přijme vás i váš protějšek. A bude vás mít rád takového jaký jste. Nikdo není dokonalý.

Vaše Tereza

留言


Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page