top of page

Komplikovaný konečník a co s nímV roce 2012 jsem podstoupila svou první velkou operaci břicha, při které mi byl odebrán kus tlustého střeva a vyšita kolostomie. Po následných komplikacích mi v roce 2017 byl odebrán zbytek tlustého střeva a založena trvalá ileostomie. Od první operace mi zbylo asi 20 cm konečníku. V průběhu let chodím na pravidelné kontroly právě s konečníkem, kdy mě asi tak na 15 minut uspí, konečník roztáhnou a vyčistí. A samozřejmě při tom kontrolují jeho stav a jestli se na něm nedějí nějaké chorobné změny. U pacientů s Crohnovou chorobou je totiž možné, že se v průběhu času na místě vytvoří nádor…


Naštěstí to tam vždy vypadá celkem dobře a žádné zásadní řešení teď není na pořadu dne, myslím tím amputaci. Samozřejmě tuto možnost s gastroenterology konzultuji, tedy spíš se mě často ptají, jestli si na operaci nechci skočit a nechat si konečník odstranit. Prý by to pak bylo jednodušší.


Já si ale nejsem jistá a tuto možnost stále odkládám, nevidím k tomu teď dostatečný důvod. Díky své práci s pacienty jsem totiž slyšela nesčetně příběhů, kdy amputace konečníku neproběhla lehce. Pooperační komplikace jako lokální zánět neberu v potaz, to se prostě může stát, hlavně u lidí se zánětlivým onemocněním. Z čeho mám obavu je, když se konečník vyjme, tak se okolní tkáně a orgány lehce přeskládají, posunou. Což může být bez problému, ale já právě slýchám o neurologických potížích, bolestech zad, bolestivé menstruaci nebo bolestivém a nepříjemném sexu. A už vůbec nevím, jak by to pak vypadalo, kdybych se rozhodla mít dítě. A tak si tam toho kamaráda zatím nechávám a uvidíme, co budoucnost přinese.


Jenže život s ním není bez komplikací. Za normálních okolností občas odejde hlen, trochu to zabolí, ale vše se samo vyčistí. V období menstruace s ním mám větší problémy, které jsou způsobeny hormonální náloži v oblasti podbřišku. Ta vyvolává časté křeče konečníku, více hlenu, někdy i trochu krve. Ale to je prý také u žen normální. Nejhorší je to ale v létě. Horko mi celkově nedělá na Crohna dobře. Mám pocit jako bych se uvnitř vařila a všechno ve mně bublalo. Letos nevyjímaje. A dost mě to trápí. Naštěstí se mi neudělala ani píštěl ani absces a nemusím do nemocnice. Jen je můj milovaný konečník abnormálně aktivní a častěji bolestivý. Někdy je hlen bezbarvý a někdy jde do žluta. Záleží na dni a intenzitě počasí. Naštěstí mám po ruce skvělého pomocníka ve formě čípků CANNEFF. Za tuto letní sezónu jsem jejich pomoc využila už několikrát, a proto můžu s jistotou říct, že mi opravdu pomáhají. Zavádím na noc a používám, dokud příznaky neodezní, což je většinou tak čtyřdenní kůra. Vždycky se mi uleví od bolesti, ráno vše vyjde a mám zase na nějakou dobu pocit klidu.


Bohužel nevím, jestli se moje problémy nějak vyřeší a komplikace ustoupí buď změnou počasí nebo používáním čípků. Je dost pravděpodobné, že jednou brzy budu operaci prostě muset řešit. Aspoň to všichni zdravotníci říkají. Přeci jenom je chudák nepoužívaný od roku 2012 a asi tam takhle nemůže zůstat navždy. Ale zatím jsem ráda, že to vždycky nějak dokážu vyřešit a situaci zklidnit. Pod kudlu se mi totiž fakt nechce…


Vaše TerezaComments


Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page