K moři jezdím skoro celý život a miluju to. Jsem vodní živel, v mládí jsem závodně plavala a potápěla se, a tak je pro mě pobyt ve vodě přirozenou a potřebnou aktivitou. Všechno se tak nějak změnilo s příchodem nemoci a pak i stomie. V současné době se koupu většinou jen v moři. Po velkém množství operací a abscesů na intimních partiích a dalších komplikací se mi nechce do naší bahnité vody, mezi sinice a lidi na koupáku, nebo do přechlorovaného bazénu. Prostě si dávám větší pozor a skoro nikam nevlezu. Zato moře! To je panečku jiná hitparáda!
Od velkého množství pacientů vím, že stomici pobyt u vody či moře hodně řeší, samozřejmě nejvíce na začátku soužití s pomůckou. A proto sepisuji pár rad ze svých dovolených, abyste si z toho mohli vytáhnout, co zrovna potřebujete.
Snažte si zabalit co nejpohodlnější oblečení přírodních materiálů, aby okolí pomůcky dobře dýchalo a zbytečně se nepařilo. Vždycky je dobré mít s sebou varianty na převlečení. A to jak svršky, tak i plavky. A pak větší tašku na pláž, kam se všechno vejde – náhradní oblečení pokud je třeba a hrozí nehody, náhradní plavky, boty do vody, klobouk, taštička s příslušenstvím na výměnu sáčku atd.
Pokaždé, když dojedu k moři, mám zažívací potíže. Nevím přesně z čeho to je. Podle mě je to kombinace cesty letadlem, změnou klimatu, velkým vedrem, jinou pitnou vodou, jídlem… Někdy to trvá jen jeden den, tento rok to byly dny skoro čtyři. Mně to ale zase tolik nenervuje, jsem na to již zvyklá a vím, že to odezní. Plus mám stomický sáček, takže mě nějaký obyčejný průjem nerozhází. Ani na to nepoužívám žádné prášky, prostě to nechávám být. V tyto dny si nijak zásadně neupravuji jídelníček. Ale snažím se nechat si oblíbená pálivá či nadýmající jídla až na později a zeleninu či ovoce doplňuji více pečivem, jogurtem. Samotná zelenina či ovoce odchází pryč dost rychle… A hlavně se vyhýbám pití čerstvě vymačkaných džusů, vždy k tomu něco sním, jinak by mě to prohnalo až až a nalačno by mi bylo zle…
Co se týká koupání tak mám jen pár rad. Stomických sáčků balím dvojnásobek, někdy musím měnit dvakrát za den a je lepší mít, než nemít… Plus se sáčky a všechno ostatní příslušenství snažím mít v příručním zavazadle pro případ, že by došlo k problému s odbaveným kufrem. Kromě svých vyzkoušených sáčků s sebou balím i elastické pásky, kterými oblepíte lepící plochu pomůcky a tím ještě zvýšíte její těsnost. Za mě se mi nikdy sáček neodlepil a pomůcku je možné sundat opravdu jen s odstraňovačem. Drží dost pevně, což mi dává klid být ve vodě, jak dlouho chci. Na dlouhé pobyty na pláži je určitě dobré vzít si náhradní plavky a mít možnost se několikrát převléknout, plavky točit. Prostě se snažit, aby pomůcka nebyla stále pod mokrými plavkami a její okolí mohlo krásně uschnout. Já už celé dny na pláži moc netrávím, dřív jsem to ale milovala a točila jsem tam vždy troje plavky. Samozřejmě je jednodušší trávit dovolenou u pláže s toaletou a možností převléknout se, ale i pod šaty nebo ručníkem se dá vše zvládnout. Já si posledních několik let snažím rozdělit plavání tak, abych nemusela moc hodin trávit se starou pomůckou. Tedy pokud měním ráno, tak si před výměnou skočím do moře a pak sáček vyměním a můžu cestovat a zase se koupat odpoledne. Vše se ale odvíjí od vašeho pocitu a jak pomůcka společně s páskami drží. Slaná voda přeci jen na lepidlo působí víc než sladká…
Jaké plavky nosit? To vždy záleží na vás, vašem sebevědomí a na co jste zvyklí. Já ze začátku několik let nosila jednodílné plavky, což byla trochu škoda, ale prostě jsem to tak cítila. Dnes za sebe samozřejmě doporučuji speciální stomické plavky MyPouch, které vyrábím a které mají všitou kapsičku na pomůcku. Určitě není problém nosit opět dvojdílné plavky. Znám stomičky, které nosí své staré bikini a pomůcku ukazují. To já nedělám. Nechci, aby na mě lidi zírali, a hlavně mám větší odvod stolice a nehodlám chodit po pláži s viditelně naplněným pytlem. Takže mám plavky dvojdílné, ale se zvýšeným pasem, samozřejmě MyPouch 😊 Muži rádi nosí strečové pásy, které si dají okolo pomůcky přes staré plavky a tím pomůcku zakryjí, nebo kupují plavkové kraťasy s vyšším pasem. V Čechách je i celkem obliba nosit celotělové plavky jak z prvorepublikové plovárny.
Nemusíte se ani bát pobytu na odlehlých plážích, kde není sociální zařízení. Je ale potřeba být zdatnější plavec, odplavat dostatečně daleko od pláže a sáček do vody vypustit a pak zase zavřít. Naučila jsem se to při týdenní dovolené na lodi, kde jsem chodila do vody jak námořník a celkem mě to tam bavilo. Připadalo mi to lehce bizardní, na druhou stranu hygieničtější než na špinavém záchodku… Stejně jako při čůrání do moře prostě šlapete vodu a nenápadně vypouštíte sáček. Nikdo nic z dálky nepozná.
Z těla nám odchází více vody, a proto s sebou vždy mějte dostatečné množství vody a pijte co to jde. Chraňte si hlavu kloboukem nebo čepicí, snažte se nespálit si břicho. Celkově se k sobě snažte být co nejvíc šetrní, odpočívejte a načerpávejte drahocennou energii.
Moře je úžasný živel, který léčí rány, dezinfikuje, uzdravuje. Ani s příchodem stomie se jeho požitků nemusíte vzdát. Je potřeba se jen řádně připravit na možné situace. Vědět, kam jedete a co vás tam čeká, mít s sebou dostatek pomůcek, peněz, kontakt na delegáta. Také je dobré dopředu vědět, kde pro případ nehody hledat lékařskou pomoc a kdy a jak to tam funguje…
A hlavně se nebát a užívat si to!
Dejte mi vědět, jak cestujete vy, těším se na nové podněty!
Vaše Tereza
댓글