top of page

Proč mi každý chce amputovat konečník?


Moje poslední návštěvy u gastroenterologa vypadají asi tak, že mám všechno v normě, nic mě nebolí, měla bych brzy otěhotnět a … „Nepřemýšlíte náhodou o amputací konečníku?“ Proč bych o tom sakra měla přemýšlet, když mě významně nezlobí?

Každý rok chodím na revizi a čištění, občas z něho něco odchází, ale nic zásadního, bolí jen občas a jen trochu. Tak proč bych do sebe měla nechat zase řezat, když nevím, jak to dopadne? Oficiální odpověď je, že slepě zašitý konečník je u doživotních stomiků s Crohnovou chorobou hrozba. Můžou se tam začít dít neblahé procesy vedoucí až třeba k rakovině. Můžou, ale na druhou stranu nemusí…

Když jsem byla v Kodani na evropském setkání stomiků, seznámila jsem se s pacientkami, kterým nastaly neuvěřitelně bolestivé komplikace právě po této „preventivní“ operaci. Nikdo totiž předem nedokáže plně odhadnout, jak se tělo se ztrátou tkáně srovná, jak se okolní orgány znovu přeskládají, kde se udělají srůsty atd.

Takže opět, proč bych se do toho měla hrnout, když je mi teď dobře? V mých očích je to zatím risk, ne prevence. O amputaci konečníku se moc nepíše, a proto mě zajímá – Jakou s tím máte zkušenost vy?

Těším se na vaše reakce!

Vaše Tereza

Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page