top of page

Co jsem zjistila na severské konferenci stomiků


Díky mojí práci pro stomické pacienty u nás jsem měla tu čest přijmout pozvání Evropské stomické asociace na setkání severských zemí, které se konalo v Tampere ve Finsku. Neměla jsem určenou roli na setkání, a proto jsem byla velmi zvědavá co mě čeká…

Celé tři dny setkání byly nabité zajímavými přednáškami a prezentacemi členských zemí. Asi největší inspirací pro mě bylo vidět, jak moc pokročilejší je péče o pacienty ze strany stomasester. Aktivně svoje pacienty kontaktují, pomáhají tak předejít komplikacím, před kterými nemocní často zavírají oči, dokud se to dá vydržet. Dostat situaci pod kontrolu následně trvá někdy týdny až měsíce. Naše stomasestry se snaží co mohou pacientům pomáhat, na svojí práci mají ale málo prostoru a podpory ze strany nemocnic.

Druhá velmi zajímavá přednáška byla na téma sexu se stomií, což je u nás věcí veřejně neprobádanou, zatím tedy stále jakýmsi tabu. Finská organizace vyšla do boje, a proto vytvořili ve spolupráci s odborníky komplexní příručku. Nezapomněli v ní ani na „exotičtější“ praktiky a hlavně pomáhají osvětlit téma homosexuálních stomiků. Bylo by skvělé mít něco takového i u nás, mám inspiraci na další projekt 😊.

V rámci konference dostali i mladí stomici prostor na plánování vlastních aktivit. Všechno je ale zatím v plenkách, nechci tedy předbíhat dobu a uvidíme, co z toho nakonec bude. Každý máme totiž preference aktivit na lokální sféře, na tu mezinárodní už tolik času nezbývá. Já ale pevně věřím, že svoje slovo dodržíme a projekt bude úspěšný a v průběhu let se bude rozvíjet.

Tereza

Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page