top of page

Stravovací návyky


Pro mě osobně je jídlo věcí maximálně esenciální ke spokojenému životu. Začala jsem chodit přesně v den svých prvních narozenin, a to jen díky tomu, že okolo mě procházela maminka s tácem jednohubek. Najednou všechen strach šel stranou a já se běžela nadlábnout. Není tedy divu, že pokud se dobře nenajím jako bych neexistovala. Crohnovu chorobu jsem tedy brala vyloženě jako trest, protože moje degustátorské možnosti dost omezuje. Ale co se dá dělat, v životě to už tak prostě chodí. S mojí náturou mám obrovské problémy něco dodržovat dlouhodobě. Ať se jedná o přesné časování léků nebo zákazů jídla. Jakmile mi řeknete, že něco nesmím, chci to ještě víc. Proto tedy nikdy nejsem schopná držet dietu déle než tak přes měsíc. Plynule pak přecházím ve svůj vlastní rytmus a testování co snesu a co ne. A myslím si, že by se takhle měl zkoušet každý.

Hlavně si myslím, že bychom se všichni měli víc naučit poslouchat naše těla. Ono totiž stokrát lépe ví, co přesně v danou chvíli potřebuje. Ale pozor, nejedná se o chuťové volání před vchodem do řeznictví :) Já mám například vždycky pár měsíců období, kdy každý den musím sníst určitý druh potraviny. Jednou jsem jedla hlávku až dvě salátu denně. Jen tak, samotné listy. Jako králík. Moji kolegové v práci tomu nemohli celou dobu uvěřit. No a nyní zase jím kvanta citrónů. Samotné citróny, potřebuju kyselost. Jinak konzumaci citrónů můžu vřele doporučit všem. Citrón je skvělá zásaditá potravina, která je nadupaná vitaminem C. Co tělo nespotřebuje, to se močí vyloučí. Poslouchejte tedy své tělo. Pokud si říká o krvavý steak, dejte mu steak, nejspíš potřebujete nadopovat krvinky.

Ale abych se vrátila k výživě. Crohnova choroba je nemoc, kdy jezení spousty druhů zdravých potravin není vhodné. Bohužel. Ne, že bych vyloženě postrádala pohanku a jí podobné… Ale jsou to potraviny plné živin, které potřebujeme. Je spousta různých publikací na toto téma. Ve většině se tabulky s vhodnými a nevhodnými potravinami shodují. Já osobně s některými věcmi nesouhlasím. Ale zase, všechno je individuální a co vyhovuje mně, nemusí vyhovovat vám. Všechno se musí vyzkoušet a zjistit na co jsme stavění a na co ne.

Říkala jsem si, že by stálo za to sepsat svoje osobní poznatky a informace co se stravování týče. Po založení stomie jsem vysadila prášky a začala se „léčit“ sama. V současné době se vracím k biologické léčbě. Holt nejsem svatá a stres a chutě jsou častokrát silnější než já…. Jsem jen nedokonalý člověk, co se rád napije a nají, ne žádný asketa. Nicméně jsem toho dost vyzkoušela a se spoustou diet mám skvělé zkušenosti. Četla jsem dost knížky o čínské medicíně, ke které bychom se všichni měli více přiklánět, protože naše problémy řeší cestou přírodní a ne chemickou. A my jsme nebyli vytvořeni ke konzumaci antibiotik nebo kortikoidů. Bohužel dnešní uspěchaná doba, přemíra práce a stresu si vybírají svoji daň. A to ani nemluvím o chemických aditivech ve stravě, kterými nás firmy úspěšně krmí.

Podělím se s vámi o dietu, která mě minulý rok postavila na nohy a já zase byla schopná normálně fungovat a začala jsem po ní paradoxně přibírat do zdravé váhy. Celá sranda je postavená na vynechání potravin, které vytvářejí v těle kyselé prostředí. A tedy prostředí vhodné pro tvorbu bakterií a plísní.

Základním přikázáním je vynechání cukrů, a to především v jeho klasické podobě – bílý i třtinový. Na měsíc vynechejte i med a jiné ovocné sirupy. Cukry dodávejte ovocem, cereáliemi nebo třeba fazolemi.

Další zásadou je vynechání kravského mléka, které zahleňuje organismus. Nahraďte ovčím nebo kozím, která jsou zásaditá.

Dále zákaz kvasnic – žádné chleby, octy, alkohol. Pečivo bez kvásku je například z listového těsta nebo šrotové fitness chleby, knackebroty. Vždy se ale koukněte na složení, kvásek je přidáván skoro všude.

Vynechejte kávu, perlivé nápoje.

Pijte hodně bylinkových a zelených čajů, ale hlavně dostatek vody. Jezte co největší množství zeleniny, ryb, semínek, ořechů. Ořechy buď velmi dobře rozkousejte, nebo kupujte ve formě másla. Dávejte si čerstvé šťávy. Konzumujte citron. Zkoušejte vařit z méně často používaných surovin jako je cous cous, polenta, pohanka, amarant. Bílou mouku vyměňte za celozrnnou jakou je třeba špaldová, kterou lehce seženete. Používejte více koření, které pomáhá trávení, jako je oregano, fenykl, rozmarýn, skořice, zázvor, hřebíček. Například hřebíček každý den jen tak cucám v puse, má skvělé antibakteriální účinky. Především se snažte mít co nejvíce čerstvou skladbu jídelníčku. Vynechejte věci dlouhodobě konzervované a prefabrikované, kde je spousta éček a konzervantů.

Dietu je dobré držet přísně nejméně jeden měsíc. Postupně pak můžete začít hřešit. Nicméně opravdu nedoporučuju vrátit se ke klasické české dietě a stylu stravování, to je absolutní katastrofa. Jak jsem již zmiňovala, sama mám dost velké problémy cokoli dodržet a jsem spíš celoživotní hříšník než trpitel. Ale snažím se aspoň částečně krotit a nedávat si často věci jako smažák s tatarkou…

Mým asi osobním největším hříchem ve stravování je množství pečiva, které sním. Pečivo miluju, prostě miluju. A hlavně je to jedna z mála věcí, která mi dělá vyloženě dobře, když mi v břiše není dobře. A to mi poslední dobou opravdu nebylo. Hlavně v létě, nesnáším vedra. Jsem pak absolutně k nepoužití. Miluju piškotové dezerty, vánočku, croissanty… No co vám budu povídat…. Naštěstí jsem již nastoupila novou biologickou léčbu a snad mě břicho přestane brzy bolet. Takže se zase dokopu ke zdravější skladbě jídelníčku. Co se skladby jídelníčku týče, ráda bych se zastavila u pár skupin potravin, u nichž bych ráda jen tak zlehka doplnila příručky o svůj pohled na věc.

Zelenina

Velké téma ať stomiků, tak i lidí s Crohnem a kolitidou celkově. Zelenina je celkem náročná na zpracování, ale některé druhy podle mě neuškodí nikdy. Například okurka je skvělá i v době nevolnosti, stačí oloupat. Pěkně tělo zchladí a osvěží. V jakékoli situaci se snažte jíst co nejvíce zelené zeleniny jako jsou saláty, okurka, hrásek, fenykl, zelené natě, špenát. Ten si kupte čerstvý a rychle spařte. Zelenina jako mrkev, rajčata, brambory mi nedělají problémy nikdy. Jedině papriky jím vařené, nebo čerstvou v menším množství a s dalším jídlem. Nezapomínejte na přírodní antibiotika cibuli, česnek a zázvor. Česnek pro lepší trávení zbavte středu. Pokud vám není zrovna dobře zelenina je skvělý základ do všech vydatných polévek, omáček. Můžete ji naplnit směsí a dát zapéct s bylinkami. Nebo jen tak ogrilovat v troubě s trochou olivového oleje, bylinky, sýr a máte hody, slupku pak můžete lehce sundat. Se zeleninou se dá krásně čarovat.

Ovoce

Z ovoce určitě nevynechávejte jablka, která jsou skvělá na trávení. A pak klasika banán, v břiše pohladí a je plný vitamínů. Hodně citronu. Já se osobně nevzdávám žádného ovoce, i když je to častokrát nepříjemné. Musí se s ním umět zacházet. Já ho vždy kombinuji s dostatkem ostatního jídla, aby se tam ty slupky a jádra ztratily. Připadá mi škoda vzdát se jahod, malin, hroznového vína… Ale opravdu doporučuju zkombinovat ho s něčím vydatným. Nebo si udělat šťávu. Jahody a ostatní stačí taky chviličku povařit a propasírovat sítkem, máte skvělou omáčku.

Ryby

Snažte se jíst co nejvíce ryb půjde. Chápu, že to není nejlevnější potravina na trhu, ale je spousta možností jak se nasytit a zanechat peněženku plnou. Moje nejoblíbenější ryba v tomto směru je makrela. Je vynikající jen tak uzená s rajčetem a chlebem. Ale nejradši si z ní dělám pomazánku s tvarohem. Krásně zdravé a vydatné jídlo. Pomazánky můžete obměňovat s jinými rybičkami. Podpořte český rybolov a jednou za čas si kupte čerstvého pstruha nebo kapra. Hlavně si nedávejte surimi tyčinky ala krab :)

Oleje

Oleje jsou plné vitamínů a živin. Proto doporučuju nebát se většího množství olivového, lněného, dýňového nebo třeba kokosového oleje. Samozřejmě všeho s mírou. Jen je vyzkoušejte se zeleninou, do jídla nebo jen tak s bagetou. Dají pokrmům úplně jinou dimenzi. Kokosový olej je skvělý do pečení. Tip pro dámy: kokosový olej je úžasný na celé tělo místo krému. Jen ho vyzkoušejte a uvidíte, jak budete hebká a voňavá :)

Mléko

Celkově kravské mléko není úplně ideální. Dost zahleňuje a bohužel je v něm hodně chemikálií, kterými byl skot krmen. Tím, že jsou krávy konstantně dojeny, dochází ke krvácení a hnisání struků a to taky přijímáme… Kozí a ovčí od farmáře ideál. Z kravského mléka bych si dávala spíš jen tvaroh a kysané produkty. Mně třeba dělá kefír hrozně dobře, když je mi špatně.

Sladké

Já miluju sladké. Především pokud je mi špatně stává se cukr mojí základní stavební jednotkou jídelníčku, abych měla aspoň nějakou energii. Jím tedy dost sladkého pečiva. Místo přeslazených čokolád a sušenek zkuste třeba domácí koláče s hodně ovocem. Zkoušejte cukr nahradit sirupy, jako jsou javorový, datlový, rýžový. Pečte s celozrnnou moukou. Používejte med, je to přírodní antibiotikum. Přidávejte do dezertů rozmixované ořechy, rozemletý mák. Používejte koření jako skořice, badyán, hřebíček. Dezertům dají novou chuť a přispívají k dobrému trávení. Vysoce procentní čokoláda je také zdravá v rozumné míře.

Polévky a omáčky

Jsou to skvělé pokrmy pro bezezbytkovou dietu a ještě pomohou. Využijte různé recepty se zeleninou. Polévky můžete uvařit a pak je rozmixovat. Zeleninové polévky a omáčky jsou skvělý zdroj vlákniny a střevům udělají dobře. Zapékejte zeleninu s masem a pak z ní udělejte omáčku, možností je spoustu. Používejte podpůrné bylinky na trávení jako majoránka, bazalka, tymián, kmín, rozmarýn, všechny zelené natě. V zimě jsou skvělé silné vývary z kostí. Já osobně nejvíc miluju vietnamskou verzi zvanou pho, teď je jich všude dost.

Přílohy

Z příloh si místo knedlíků dejte cous cous, polentu, brambory, rýži, celozrnné těstoviny.

Tak to je asi tak vše co bych vám, přátelé chtěla pro tuto chvíli předat. Zkoušejte nové recepty, užívejte si čas v kuchyni a těšte se ze svých uvařených pokrmů. Jídlo je jednou z nejdůležitějších součástí našeho bytí. Neodbývejme se bezduchým přikusováním rohlíku a čtením novin. Rozmazlete svoje tělo, udělejte něco pro své zdraví a udělejte si čas sami na sebe.

Mějte se blaze,

Tereza

Pozn. red. Toto je zkrácená verze článku, který vyšel v 15. čísle časopisu Helios, který vydává společnost Coloplast

Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page