top of page

!FakeNews! Se stomií se nedá cestovat


Fake News! Nejvyššího kalibru! Mýtus, pověra, nevědomost, blbost!

Se stomií se dá cestovat častokrát o dost líp, než bez ní. Stačí dodržovat pár základních pravidel a všechno jde jak po másle.

Problém stomie a cestování vzniká už asi ve chvíli, když si pacient představí nafouknutý sáček, trhající se sáček, plynatost, zápach. Stomie je u nás zatím takovou velkou neznámou, se kterou se asi dá v běžném životě jen těžko představit hladké soužití. Proto jsem se rozhodla tuto celkem rozsáhlou tématiku v kostce představit.

Pro informaci v článku užívám příklad stomika, který se cítí dobře, není v období vzplanutí nemoci a každodenní život se stomií má pod kontrolou.

Stomie jakožto vyústění dutého orgánu sama o sobě nebolí. V pohyblivosti tedy není problém a běžný stomik se po určité době po operaci může vrátit zpět do provozu. Ale samozřejmě stejně tak, jak byste změnili zvyklosti a stravu přestěhováním třeba do Austrálie, stejně tak každý stomik musí v určitých oblastech pozměnit svoje staré zvyklosti. Například musíme pít více vody, protože nám chybí vstřebávací plocha na střevech. Nebo musíme víc řešit co a kdy jíst. Na dlouhé cesty je potřeba se připravit. Omezení ale nemusí být vůbec drastická, vždy je to individuální.

S cestováním se to má tak, že pouze záleží na nás, jaké hranice si stanovíme. Já jsem například po vyšití stomie finálně vymazala dovolené bez privátní sprchy a záchodu na pokoji. O kempování nemluvě, jsem ale rozmazlená Pražačka 😊 Znám stomiky po světě, kteří to vůbec neřeší a jezdí jen s batohem různě po Asii a nic neřeší. Bez problémů se koupají v moři, a dokonce se i potápějí. Na to já jsem odvahu ještě nenašla, i když mám kurz. S mořem a plaváním celkově ale žádný problém opravdu není. Pokud je vhodně zvolená pomůcka, která správně drží, není co řešit. Maximálně se dá na sichr oblepit speciálními páskami, které sáček drží jako klíště.

Pro běžného dovolenkáře stačí zabalit sáčky, pásky a další příslušenství v dostatečné míře. Já většinou balím dvakrát tolik, pro jistotu. Co si budeme povídat, při dlouhodobém pobytu ve vodě se životnost lepidla zkracuje. Sama za sebe můžu pobyt u moře jenom doporučit. Protože komu to kdy neprospělo? Palba vitamínu D, mořská voda, skvělé jídlo, klid… Je to potřeba. Pobyt u moře vřele doporučuji všem, kteří řeší záněty. Cokoli jsem kdy vymacerovala pořádně v soli se rychle uzdravilo, vyčistilo, zatáhlo.

Ale abych nemluvila jen o moři. Ani s horami není problém. Četla jsem o stomikovi, který vylezl na K2! Já tak maximálně na Sněžku lanovkou. A zase. Je potřeba se zodpovědně připravit a není problém. Kromě pomůcek s sebou třeba přibalte kýlní pás, pokud taháte lyže. Já teda všechno tahám celou dobu bez něj. Znám ale lidi, kteří jsou ke kýlám náchylní a pomáhá jim to. No a pak stačí dávat pozor na břicho a zbytečně nehazardovat a jedééém!!!!

A co se týká přepravních prostředků není problém ani s jedním. Jen jsem jednou v letadle měla hrozné bolesti ze zaražených prdů. Komu se to ale kdy nestalo :) Před cestováním je celkově dobré jíst střídmě stravu, o které víme, že nám nečiní trávicí potíže a spíše staví, než projímá…

K cestovacímu procesu mám pouze pár tipů:

- Mějte s sebou připravený balíček na výměnu sáčku v případě nehody. Všechny odstraňovače, kapesníky, sáčky, gázové čtverce atd.

- Pokud víte, že trpíte na podtékání, přelepte obvod sáčku zmiňovanými páskami. Oblečte si pohodlné oblečení, které nebude zabraňovat odchodu stolice. Pro klid duše mějte klidně i triko, či spodní prádlo na výměnu někde šikovně po ruce.

- Vždy u sebe mějte dostatek vody.

- Do mobilu stáhněte šikovnou aplikaci WC kompas, kterou vytvořilo sdružení Pacienti IBD

- Dobře se vyspěte, na cestě se zbytečně nevysilujte, jeďte podle vlastního tempa.

- Do batohu už jen přibalte svačinu na doplnění energie a hurá, můžete vyrazit!

Cestování je jedna z krás, kterou si v životě můžeme užít a bylo by škoda se té kráse vyhýbat. Stačí dát na hromadu pár věcí a můžete vyrazit.

Protože kdo je připraven, není ohrožen! Strachy do koše a dobrodružství nazdar. ZDAR!

Vaše Tereza

Sociální sítě
  • Instagram
  • Facebook
bottom of page