EUROKLÍČ

Při návštěvě veřejných toalet potřebují mít stomici vždy k dispozici vodu a prostor, který umožní ošetření stomie. Stomie není podle našich zákonů důvodem pro vydání průkazu ZTP a TP. Bez tohoto dokladu o postižení, je přístup na vhodné toalety téměř nemožný. Zdá se to banální, ale pro mnohé z nás je nemožnost ošetřit stomii mimo domov traumatizující. Proto jsme rádi, že v České republice mohou stomici bez problémů získat Euroklíč.

Co je EUROKLÍČ? Euroklíč je mezinárodní projekt, jehož cílem je už více než dvacet let zajistit osobám se sníženou schopností pohybu na celém území ČR rychlou a důstojnou dostupnost veřejných sociálních a technických kompenzačních zařízení.

Kdo může získat Euroklíč zdarma? Každý člověk se zdravotním postižením, držitel průkazu TP, ZTP, ZTP/P, diabetik, stomik, onkologický pacient, člověk trpící roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou chorobou, nespecifickými střevními záněty (Crohnovou chorobou a ulcerózní kolitidou) a močovými dysfunkcemi, který má bydliště v ČR.

Jak ho získat? NRZP ČR je výhradním distributorem Euroklíčů, s žádostí nám pomůže regionální pracoviště Národní rady zdravotně postižených (NRZP), nebo Centrum zdravotně postižených v některých městech. Vezměte si s sebou platný občanský průkaz, originál průkazu TP, ZTP nebo ZTP/P. Kdo nemá průkaz uvede do „Evidenční karty Euroklíče“ krátké čestné prohlášení o typu postižení (např. diabetik, stomik, onkologický pacient apod.). Pokud Euroklíč ztratíte, můžete si za poplatek pořídit nový.

Další informace a seznam výdejních míst naleznete ZDE

multipapaya
Založila jsem si blog díky stomii, která změnila můj život... i když jsem na začátku nevěřila, že to dám, nepřestala jsem snít a věřít, že vše má nějaký smysl... začala jsem se zapojovat do běžných aktivit a postupně se naučila neřešit stomii víc, než je třeba... rozhodla jsem se o stomii otevřeně mluvit a díky tomu jsem potkala báječné lidi.. stomií život nekončí a možná je to důvod něco ve svém životě změnit...